Sve što trebate znati o IC-sistemu grijanja.
Vrlo je važno pravilno projektovati IC-sistem grijanja, jer samo na taj način možemo osigurati optimalan rad s niskom potrošnjom. Uzimajući u obzir zakonitosti zračenja toplote, pravilne snage IC-panela, pozicije ugradnje, efikasnost i kvalitetu samih IC-panela, kao i preciznu regulaciju za svaki prostor, možemo osigurati visoku energetsku efikasnost IC-grijanja! Ključna karakteristika IC-panela je način prenosa toplote zračenjem - infracrveno zračenje. Ne smijemo zanemariti specifične karakteristike zračenja toplote, koja ne gubi energiju na zagrijavanje zraka, već većinu toplote apsorbuju direktno površine i predmeti u dometu IC-panela. Visoka energetska efikasnost postiže se i zbog sljedećih razloga: toplota se stvara direktno u prostoru, pa nema gubitaka kroz cijevi, peć ili dimnjak; izuzetno precizna regulacija IC Sun (rad bez histereze) za svaki prostor, trenutno prilagođavanje promjenama temperature, minimalne temperaturne razlike između plafona i poda, što znači manje gubitaka toplog zraka ispod plafona, te manje gubitaka pri ventilaciji zbog akumulisane toplote u površinama. Zbog ovih razloga postižemo značajnu prednost u odnosu na centralne konvekcijske sisteme! U stvarnim uslovima to znači da IC-paneli u prosjeku tokom cijele sezone grijanja rade u dobro izoliranim kućama ili novogradnjama manje od 3 sata dnevno (uz pravilno dimenzioniranje potrebnih snaga), što znači samo 1/8 dana.
IC-grijanje koje je pravilno projektovano, u gotovo svim situacijama je vrlo ekonomično, posebno kada uzmemo u obzir ukupne operativne troškove. Uštede mogu biti značajne. Ako se trenutno grijete na struju s običnim radijatorima, naftu ili tečni gas, imate staru peć na prirodni gas, ne koristite sve stambene prostore, tada biste možda mogli prepoloviti svoj godišnji račun za grijanje, a u nekim slučajevima uštede korisnika dostižu i do 60 % prethodnih troškova grijanja. Također treba uzeti u obzir činjenicu da kvalitetno IC-grijanje ne zahtijeva servise i održavanje, te da mu je vijek trajanja između 30-40 godina. Kod novogradnji, vaše uštede mogu biti još veće, jer možete uštedjeti do 70 % investicije u cijeli sistem grijanja i sve troškove održavanja drugih sistema. Sve to je izračunata činjenica kada gledamo ukupne troškove sistema grijanja, koji uključuju održavanje, vanredne servise, potrošnju, vijek trajanja i investiciju.
Zakoni svakako vrijede, ali moramo uzeti u obzir specifične zakonitosti zračenja toplote, dinamički aspekt prenosa toplote i način mjerenja porasta temperature u prostoru. Tako postaje jasno da zapravo nije sve isto, iako zakoni vrijede.
Postavlja se pitanje da li je za grijanje istog prostora potrebna ista količina energije, bez obzira na izvor grijanja? Šta podrazumijevamo pod pojmom "stvarno potrošena energija" i "teoretski potrošena energija"? Znamo li napraviti razliku?
Odgovor na ta pitanja zavisi od definicije, i mi ćemo dati objašnjenje za sve.
Polazimo od osnova fizičkih zakona. Da bismo promijenili temperaturu bilo koje tvari, moramo promijeniti količinu toplote te tvari. Ako tvari dovodimo određenu količinu toplote, promjena temperature zavisi od svojstava tvari i količine toplote. Dakle, izvor toplote koji tvar prima nije važan, jer će promjena temperature uvijek biti ista. Međutim, kada govorimo o temperaturi u prostoru, stvar postaje mnogo složenija, posebno u pogledu utjecaja izvora na količinu prenesene energije u taj prostor. Kada uzmemo u obzir utjecaj na porast temperature i mjesto mjerenja, posebno ako dodamo varijablu čovjeka, koji kaže kada mu je toplo, bez obzira na to šta termostat pokazuje, stvar postaje još složenija.
Dakle, mijenja li se potrebna količina energije za podizanje na određenu temperaturu iste tvari? Odgovor je ne. Mijenja li se stvarno potrošena energija ako promijenimo način (izvor) unosa energije u prostor gdje termostat reguliše grijanje? Naravno.
Treba uzeti u obzir odnos između tijela koja primaju toplotu i mjesta gdje mjerimo temperaturu koja će isključiti izvor grijanja. Uzmimo na primjer kuglu tešku 100 kg, koju grijemo iznutra ili izvana. Kugla je u sobi u kojoj želimo imati temperaturu od 21 °C. Termostat isključuje grijanje kada zrak ima 21 °C. Sada stavimo u tu sobu prvo IC-zračenje, koje grije površinu kugle i sobe, a zatim postavimo grijaće tijelo u sredinu kugle. Mjerimo potrošnju energije i posmatramo šta se događa tokom uobičajene godine. Brzo postaje jasno da će sistem s grijaćim tijelom u sredini kugle imati mnogo veću potrošnju energije i da će se soba često pregrijavati, a kontrola temperature biti prilično otežana jer grijač prvo mora zagrijati cijelu masu kugle, a tek tada će ona grijati sobu i često je pregrijavati. U prvom slučaju, soba s površinom kugle brzo će biti dovoljno topla. Također, nije potrebno zagrijavati cijelu kuglu, već samo površinu, jer će nam tako biti jednako toplo. Kod grijanja je važno da površine imaju temperaturu gdje je toplotni tok idealan, pri prosječnoj temperaturi od 21 °C, što uključuje sve oko nas, i zrak i predmete. Zato zimi zrak kod običnog grijanja mora biti topliji da nas ne bi zaboljelo, a ljeti već na 21 °C možemo osjetiti vrućinu ako su zidovi topliji. Dakle, toplotne potrebe prostorije se nisu promijenile, promijenili smo samo način unosa energije i sve se promijenilo. Ovo je naravno snažno karikiran primjer koji samo pokazuje da uvijek moramo uzeti u obzir stvarno stanje, a ne samo računske toplotne gubitke i njihovo nadoknađivanje na bilo koji način.
Slične razlike, iako manje, javljaju se kada uspoređujemo IC-grijanje i običan konvekcijski način grijanja. Postavimo pitanje šta grije topli zrak i koliko utiče temperatura zraka na ventilacijske i druge toplotne gubitke, a šta grije IC-panel i koliko je ovdje ventilacijskih i toplotnih gubitaka. Odmah vidimo velike razlike. Druga masa, druga količina mase, druge temperature u različitim dijelovima sobe, i na kraju druga potrošnja energije kod istog termostata, koji isključuje grijanje na istoj temperaturi. Već ako pričvrstimo panel na plafon ili zid nastaju mjerljive razlike u potrošnji energije.
Uzmite 2 kW glačalo i prislonite ga na vanjski zid usred zime ili 2 kW radijator, odnosno IC-panel. Hoće li biti jednako toplo? Također, IC-paneli različito efikasno griju sobe ovisno o tome jesu li na zidu ili na plafonu. Zašto? Zašto visokotemperaturni IC-grijači ne griju jednako efikasno iste prostorije kao niskotemperaturni? Dakle, način prenosa energije igra ulogu u stvarnoj potrošnji.
Što je s energentima? Ako se zapitamo postoji li razlika u potrošnji energije za grijanje pri istom sistemu grijanja i istoj efikasnosti energenta, nema je. Ali ako u tom sistemu promijenimo samo mjesto radijatora, doći će do promjena u potrošnji energije. U stvarnosti, uvijek postoje razlike u efikasnosti energije samog energenta. Uzmite suha i mokra drva pa će vam stvar postati jasna. Dakle, ne možemo niti uspoređivati iste energente međusobno. Što je s pećima i njihovom lokacijom? Je li svejedno je li peć smještena u objektu ili 500 m dalje? Je li svejedno gdje su postavljene cijevi? Vjerujte, toplotna pumpa može biti skuplje rješenje od ulja ako je smještena 500 m od grijanog objekta.
Lokalno ili centralno grijanje? Centralno grijanje je vrlo rasipničko rješenje, posebno u prijelaznim periodima zbog gubitaka u sistemu i sporosti. Uticaj također zavisi o načinu života. Ponovo, nema poređenja.
Dakle, u teoriji uvijek trebamo istu energiju za podizanje iste tvari na istu temperaturu. Ali način na koji to radimo i gdje usmjeravamo energiju itekako utiče na to koliko energije zapravo trošimo za podizanje temperature u prostoru. U praksi nije moguće uspoređivati čak ni iste energente, a kamoli različite sisteme grijanja s aspekta potrošnje energije. To dokazuje i činjenica da korisnici IC-grijanja troše u prosjeku 40% do 60% manje energije od centralnih sistema i otprilike 30% manje od lokalnih električnih sistema. Ako usporedimo toplotnu udobnost, razlike su još veće.
Stručnjaci kompanije Ekosen provode precizne energetske proračune vašeg objekta i na temelju tih podataka određuju optimalne snage IC-panela za svaki pojedinačni prostor. Potrošnja energije s Ekosen IC sistemom grijanja u praksi je vrlo niska i može se također izračunati. S pravilno određenim snagama IC-panela, oni će raditi u prosjeku tokom cijele zime samo do otprilike 3 sata dnevno u dobro i odlično izoliranim objektima, te samo do otprilike 5 sati u manje efikasno izoliranim objektima. Na temelju tih podataka možete jednostavno izračunati okvirnu potrošnju sistema. Na primjer, u stambenoj kući, dobro izoliranoj, koja prema našim proračunima treba ukupnu snagu od 7 kW, izračun potrošnje glasio bi: 7 kW x 3 sata/dan x 180 dana = 3780 kWh. *Cijena kilovata ovisi o odabranom dobavljaču, osim u slučaju postavljanja solarne elektrane, gdje trošak grijanja može biti besplatan.
Često se pitamo da li je riječ o obmani kupaca kada tvrdimo da je IC-grijanje tako efikasno i ekonomično, no zbog prenosa toplote zračenjem i uzimanja u obzir pravilnog projektovanja IC-sistema grijanja dolazi do potpuno drugačije dinamike prenosa toplote i manjih gubitaka, čime se smanjuje broj uključivanja IC-grijača. To je činjenica koja se pokazuje kod svih korisnika širom svijeta. Također su sprovedene naučne studije koje dokazuju veću efikasnost IC-grijanja u nadoknađivanju toplotnih gubitaka. Sve razloge nije moguće ukratko opisati jer je riječ o složenim procesima, no možemo sažeti ključne uzroke:
Specifična karakteristika zračenja toplote, koja ne gubi energiju na zagrijavanje zraka, već većinu toplote apsorbuju direktno površine i predmeti u dometu IC-panela. Zrak u prostoru zagrijava se posredno od zagrijanih površina.
Električna energija gotovo se 100% pretvara u toplotu koja zagrijava prostor. Posljedično, nema gubitaka kroz cijevi, dimnjak, peć...
Minimalne razlike u temperaturi između plafona i poda, što znači manje gubitaka toplog zraka ispod plafona.
Pri provjetravanju dolazi do manjih gubitaka, jer se više toplote pohranjuje u predmetima nego u zraku, pa se ta energija sporije gubi kada prostorije provjetravamo.
Sistem je zbog načina rada i postavljanja u prostoru izuzetno responzivan, što se posebno osjeti u prijelaznom periodu ili povremenoj upotrebi prostorija.
Veći efekat izolacije zbog sušenja zidova. Činjenica je da vlažni zidovi u nekim slučajevima smanjuju efekat izolacije do 40%.
Svaki prostor je individualno upravljan putem napredne regulacije IR SUN, tako da u svakom prostoru trošimo samo onoliko energije koliko je potrebno, tj. bez prekomjerne toplote ili njenog nedostatka.
Većinom se IC-paneli postavljaju na plafon jer se tako zračna toplota najravnomjernije raspoređuje u prostoriji, kao svjetlost kada se upali plafonska svjetiljka. S montažom na plafon topliji su i podovi, jer zračna toplota izravno dopire do površina poda. Kako IC-paneli Ekosen emituju zračnu toplotu pod širokim uglom, ona se akumulira i u zidovima i drugim predmetima, pa je toplota vrlo ravnomjerno raspoređena. Prostor djeluje kao niskotemperaturni radijator.
Obično je i udaljenost između plafona i poda kraća nego između susjednih zidova. Pri montaži na zid teže je osigurati odgovarajuću poziciju IC-panela, jer je potrebno udaljiti namještaj, stolove itd. Najvažnije pri montaži na zid je da IC-panel ne smije biti okrenut direktno prema staklenim površinama, jer se tako stvaraju veći toplotni gubici kroz prozor.
U praksi se može pokazati da je u određenim situacijama prikladnija i ekonomičnija zidna instalacija IC-panela, stoga je potrebna konsultacija ili pregled objekta od strane stručnjaka za IC-grijanje, koji će savjetovati idealnu postavu IC-panela. U slučaju da su IC-paneli montirani na zidovima, troškovi grijanja mogu biti viši, ali također može biti i neprimjetnih razlika ako se odabere odgovarajuća postava.
Da. Kao što je već spomenuto, u većini situacija IC-grijanje je vrlo ekonomično, ali postoje određeni specifični faktori ili vrste objekata gdje IC-grijanje, zbog svog načina rada, nije najisplativije ili najučinkovitije. Zbog toga je prije kupovine važno konsultovati se sa stručnjacima za IC-grijanje, koji će znati pravilno projektovati sistem i dati odgovarajuće mišljenje. Stambeni objekti izgrađeni većinom od kamena ili pune opeke bez dodatne izolacije, te s podnim oblogama od keramike ili kamena, ispod kojih nema izolacije, predstavljaju veći izazov u postizanju odgovarajuće efikasnosti IC-grijanja. Takvi objekti često pokazuju visoku razinu kapilarne vlage u zidovima ili podovima. Iako se IC-paneli mogu vrlo efikasno koristiti za uklanjanje te vlage, treba imati na umu da u takvim objektima postoji stalan vanjski dotok vlage u zidove. Iako IC-paneli smanjuju vlagu u zidovima, njihovo djelovanje pri isušivanju vlažnih zidova, koji imaju neprekidni dotok vanjske vlage, povećava potrošnju energije potrebne za održavanje željene temperature u prostoru.
Svakako! Sa sigurnošću možemo reći da s IC-grijanjem Ekosen postižemo ugodnije temperature u prostoriji uz manju potrošnju energije nego kod konvekcijskog načina grijanja. U zatvorenim prostorijama, poput stambenih prostora, sve površine (podovi, zidovi, itd.) ravnomjerno se zagrijavaju, koje zatim emitiraju toplotu i ugodno zagrijavaju zrak. Većina ljudi vjeruje da je osjećaj toplote ovisan o temperaturi zraka, što nije tačno, jer toplinska udobnost ovisi o različitim faktorima, od kojih su ključni prosječna temperatura okoline i prisutnost strujanja zraka. Na primjer, skijaši i planinari se ne smrzavaju čak ni kad su okruženi hladnim zrakom. Razlog tome je što su izloženi toplotnim IC-valovima koji dolaze direktno od sunca (sunčeva toplota) i okoliša koji efikasno reflektuje te zrake (snijeg, kamen, zemlja, itd.). Sa sigurnošću možemo reći da s IC-grijanjem možemo stvoriti savršenu toplotnu udobnost, tj. odgovarajuću temperaturu zraka i okoline, bez obzira na zahtjevnost uslova.
Naravno. IC-grijanje se može bez problema koristiti kao samostalni izvor osnovnog grijanja. U novogradnjama je potrebno osigurati obnovljiv izvor energije, kao što je solarna elektrana. Na osnovu našeg dugogodišnjeg iskustva, utvrdili smo da IC-paneli pružaju izuzetno efikasno i ekonomično grijanje, što potvrđuju brojni zadovoljni kupci kako u Sloveniji, tako i u inostranstvu. Iako određene struke još uvijek nisu dovoljno istražile rad IC-panela i ne prihvataju činjenice na kojima se temelji njihova efikasnost, naši klijenti su oduševljeni rezultatima. Sve više ljudi se odlučuje za IC-grijanje jer je izuzetno efikasno, s visokim uštedama, posebno kada se uzmu u obzir ukupni operativni troškovi.
Stručnjaci kompanije Ekosen provode precizne energetske proračune vašeg objekta i na osnovu tih podataka određuju optimalne snage IC-panela za svaki pojedinačni prostor. Potrošnja energije s Ekosen IC sistemom grijanja u praksi je vrlo niska i može se lako izračunati. S pravilno određenim snagama IC-panela, oni će raditi u prosjeku tokom cijele zime samo do otprilike 3 sata dnevno u dobro i odlično izolovanim objektima, te do otprilike 5 sati u manje efikasno izolovanim objektima. Na osnovu tih podataka možete jednostavno izračunati okvirnu potrošnju sistema. Na primjer, u stambenoj kući, koja prema našim proračunima treba ukupnu snagu od 7 kW, izračun potrošnje bi glasio: 7 kW x 3 sata/dan x 180 dana = 3780 kWh. *Cijena kilovatsata zavisi o odabranom dobavljaču, osim u slučaju postavljanja solarne elektrane, gdje trošak grijanja može biti besplatan.
IC-grijanje je poznato kao potpuno bezopasno i prirodno, jer je prisutno svuda oko nas. Koristi se u medicini i dokazano ima pozitivne efekte na zdravlje i dobrobit. Korištenje IC-grijanja Ekosen smanjuje količinu prašine i mikroorganizama u zraku, jer je cirkulacija zraka manja u odnosu na klasične radijatore i podno grijanje koji koriste konvekcijsko grijanje. To dovodi do značajnog smanjenja alergijskih reakcija i respiratornih problema, što značajno poboljšava opće blagostanje, posebno za alergičare i astmatičare. Osim toga, IC-grijanje Ekosen omogućava održavanje optimalne vlažnosti zraka i sprječava suhoću zraka. Također smanjuje mogućnost stvaranja plijesni, jer direktno zagrijava zidove, smanjujući šanse za kondenzaciju i razvoj plijesni.
Ljudi se sve češće odlučuju za IC-grijanje iz nekoliko razloga. Visoka energetska efikasnost, koja zapravo troši manje energije za postizanje iste temperature u prostoru kao konvencionalni sistemi grijanja, omogućava brzo i efikasno zagrijavanje prostora. Jednostavna ugradnja IC-panela omogućava bržu montažu. Prirodni oblik toplote koju pruža IC-sistem pozitivno utiče na dobrobit i udobnost u prostoru. Niža početna investicija u poređenju s drugim centralnim sistemima grijanja privlačna je za mnoge. Jednostavno upravljanje i dugoročna izdržljivost sistema olakšavaju korištenje i održavanje. Osim toga, IC-grijanje ima pozitivan ekološki aspekt, jer ne uzrokuje štetne emisije i nije štetno za okolinu.
Uz pravilno projektovan i dimenzionisan IC-sistem grijanja, prosječan rad IC-panela bit će vrlo nizak, odnosno samo do otprilike 3 sata dnevno u dobro i odlično izolovanim objektima, te do otprilike 5 sati dnevno u loše izolovanim objektima. Ovdje govorimo o prosječnom radu tokom cijele sezone grijanja. Važno je naglasiti da za ozbiljnu upotrebu IC-grijanja treba napraviti energetske proračune koje obavljaju stručnjaci Ekosen. Stvarni broj sati rada zavisi i od načina upotrebe, vanjskih temperatura, izolacije i postavljene temperature grijanja. Općenito, možemo govoriti o vrlo niskoj potrošnji koja se postiže zahvaljujući više faktora opisanih na stranici "Potrošnja energije s IC-panelima".
Naravno. Kod glavnog grijanja objekta – dakle, pri stalnom održavanju željene temperature, zrak u prostoru je ugodno zagrijan na sobnu temperaturu. Regulator, koji je postavljen u svakoj prostoriji, mjeri temperaturu zraka, a ne površina. Ako imamo postavljenu temperaturu, na primjer, 22 °C, temperatura zraka će biti tačno 22 °C, a sve površine u prostoru će imati sličnu temperaturu. U praksi to znači da je cijeli prostor potpuno ravnomjerno zagrijan bez hladnih zona.
Nikako. IC-toplina se vrlo ravnomjerno raspoređuje po cijelom prostoru, a ispod stola je čak toplije nego kod klasičnog radijatorskog grijanja, gdje se topli zrak podiže prema stropu, a hladan ostaje na podu. Istina je da IC-panel primarno zagrijava sve objekte u svom vidokrugu, ali neizravno, u stalno zagrijanom prostoru, dolazi do djelomičnog odbijanja IC-zračenja na okolne površine (tzv. "u sjeni"). Toplina se prirodno širi prema hladnijim područjima – dakle, zagrijava i pod ispod stola.
Prostor koji se stalno grije IC-panelima postiže vrlo ravnomjernu raspodjelu topline po cijelom prostoru. Razlika u temperaturi između poda i stropa iznosi samo oko 1-2 °C. U poređenju s klasičnim konvekcijskim grijanjem, gdje su temperature ispod stropa i do 5-6 °C više nego na podu, razlike su očigledne. Kod viših stropova razlika u temperaturi je još veća. Stoga su prednosti IC-grijanja još izraženije kod prostora s visokim stropovima.
Sve zvanične studije pokazuju da je IC-grijanje i IC-toplina potpuno bezopasna i čak ima pozitivne učinke na zdravlje i dobrobit čovjeka. Službena međunarodna komisija za zaštitu od neionizirajućeg zračenja tvrdi da dugovalno toplotno zračenje ne predstavlja nikakvu opasnost po zdravlje. Za više informacija, kliknite OVDJE.
Mjerenja su također provedena na slovenskom INIS institutu za neionizirajuća zračenja. Institut INIS je kao nezavisna i nevladina organizacija registrovan za istraživanje i razvoj u interdisciplinarnom polju problematike neionizirajućih elektromagnetnih zračenja. U okviru INIS-a djeluje grupa koja je osposobljena za najzahtjevnije razvojno-istraživačke zadatke u području tehničkog, administrativnog, pravnog i zdravstvenog nadzora nad neionizirajućim zračenjem. Više o testiranjima OVDJE
Na osnovu ozbiljnih naučnih studija i službenih mišljenja, svako može zaključiti da IC-grijanje ima pozitivne učinke, koje mi svjesno ne ističemo, jer nudimo prvenstveno ekonomično i efikasno grijanje, dok liječenje i moguće terapije prepuštamo medicinskoj struci.
Cijene su u širokom rasponu i zavise od veličine i specifičnosti prostora, izolacije i posljedičnih toplotnih gubitaka, broja IC-panela i regulatora, te kvalitativne klase IC-panela. Investicija u Ekosen grijanje po sistemu "ključ u ruke" okvirno iznosi između 25 i 55 EUR/m². Budući da se radi o dugoročnoj investiciji, kako bi osigurali efikasno funkcionisanje IC-grijanja i optimalne proračune, te visoku kvalitetu usluga, nudimo besplatan pregled objekta.
Naravno, naši klijenti se najčešće odlučuju za cjelovito rješenje koje uključuje i kompletnu stručnu montažu. Standardi koje smo postavili u kompaniji Ekosen osiguravaju kvalitetne usluge u svim fazama poslovanja. Reference koje Ekosen ima u Sloveniji trenutno su daleko ispred konkurencije. Kompanija Ekosen pruža cjelovitu uslugu, od stručnog savjetovanja do prodaje i kvalitetne montaže širom Slovenije. Montažu izvode profesionalno obučeni električari, koristeći najbolje alate i ugrađene materijale. Na taj način se naručitelj izbjegava nepotreban stres prilikom izvedbe i trajanja montaže. Naši montažeri nakon rada ostavljaju uredan prostor i vraćaju objekat u prvobitno stanje (izvode i gletanje).
Kod Ekosen IC-sistema grijanja nije potreban dodatni prostor, jer se paneli montiraju na strop ili zid. Dakle, nije potreban prostor za kotlovnicu, vanjsku jedinicu, spremnik ili veliki rezervoari vode. Također nije potreban sistem cjevovoda, radijatora ili dimnjaka.
Zato što se odlično nadopunjuju, posebno u objektima sa slabijom izolacijom. THERMOSUN je poseban termokeramički premaz (boja) koji se svrstava u sam vrh ponude. Dizajniran je da poveća toplotnu refleksiju zidova (povećava IC-refleksiju), a istovremeno pomaže u isušivanju vlažnih zidova, čime se kod IC-grijanja postižu bolji rezultati u objektima sa slabijom izolacijom, problemima s vlagom, pa čak i kod novogradnji. Toplotna udobnost se dodatno poboljšava uz boju Thermosun, jer neugodan osjećaj hladnih zidova postaje prošlost, a temperatura na termostatu više ne mora biti povećana, što smanjuje troškove grijanja.
Kod klasičnog grijanja postoje nepovoljne činjenice. Klasični sistemi grijanja uglavnom rade na principu cirkulacije zraka (konvekcija). Grijani zrak se podiže, a ohlađeni spušta, što uzrokuje prirodnu cirkulaciju zraka. U prostoru koji se grije na ovaj način dolazi do podizanja prašine i grinja. Osim toga, smanjuje se vlažnost zraka, što može negativno uticati na naše zdravlje i dobrobit, stvarajući suho okruženje i potencijalne probleme s disanjem. Zbog cirkulacije zraka, toplina je neravnomjerno raspoređena, jer se topli zrak zadržava ispod stropa, dok podovi ostaju hladni, posebno ako se prostor grije radijatorskim sistemom. Zbog temperaturnih razlika između poda i stropa, koje mogu biti i do 7°C, mnogi često osjećaju hladnoću u nogama.
IC-sistem grijanja značajno smanjuje podizanje prašine i grinja, jer zbog drugačijeg načina prijenosa topline ne dolazi do cirkulacije zraka ili je ona znatno smanjena. Temperaturne razlike između stropa i poda su minimalne - samo oko 1-2°C. Podovi su topliji za oko 3-4°C u poređenju s klasičnim radijatorskim sistemom grijanja. Budući da je cirkulacija zraka smanjena i radi se o niskotemperaturnom sistemu grijanja, zrak se ne isušuje, što doprinosi zdravijem okruženju.
Kontaktirajte naš ljubazni tim, koji će rado odgovoriti na sva vaša pitanja.